Michał Górczyński // wykład i koncert

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na wykład i koncert (online) Michała Górczyńskiego.

  • Wykład na temat: “Opracowania polskiej muzyki ludowej na klarnet kontrabasowy” odbędzie się 28 kwietnia 2021 w godzinach od 15:00 do 17:00
  • Godz. 20:00 transmisja koncertu z Ośrodka Działań Artystycznych Firlej.

Link do wydarzenia oraz transmisji koncertu:
https://www.facebook.com/groups/599747694317439/

MICHAŁ GÓRCZYŃSKI

Specjalizuje się w grze na klarnecie basowym. W 2003 ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie.

Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień” pod batutą Jacka Kaspszyka (jako członek Wiosennej Orkiestry Warszawskiej Jesieni), z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy “Aukso” prowadzoną przez Marka Mosia, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej, holenderskim zespołem De Ereprijs, Kwartetem Śląskim.

Michał Górczyński od 1998 zajmuje się jednocześnie pisaniem muzyki – jest twórcą takich utworów, jak Zróżnicowanie na dwa fagoty i klarnet, Rondo a la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, Suita w stylu żydowskim na klarnet, skrzypce i kontrabas, cykli utworów inspirowanych językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę, muzyki dla teatrów dramatycznych i lalkowych (około 25 spektakli) oraz filmów undergroundowych. Jest też twórcą instalacji i autorem audycji radiowych.

Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Od 2008 pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych tego instrumentu, współpracując z jednym z najlepszych polskich beat boxerów “Tik Takiem” Patrykiem Matelą.

Artysta od 2002 współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który w swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Wraz z zespołem występował między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Ukrainie, Rosji, Turcji, Australii i Korei Południowej, koncertując na takich festiwalach, jak Warszawska Jesień, Unsound w Krakowie i Nowym Jorku, C3 w Berlinie, Loop Festival w Brukseli, Nuove Musiche Festival w Palermo, Kontrasty we Lwowie, Festiwalu Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku. Na płytowy dorobek Kwartludium składa się pięć albumów.

Jako muzyk improwizujący współpracował m.in. z Peterem Kowaldem, Johnem Edwardsem, Zdzisławem Piernikiem (owocem współpracy był album “Energa One” z 2001 roku), Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim i Wacławem Zimplem (kwartet Ircha Pneumatic), Joe McPhee, Andrzejem Izdebskim, DJ Lenarem, Le Quan Ninhem, Fredericiem Blondy oraz zespołami: Cukunft, Pink Freud (album “Zawijasy”, 2000), Zooplan, Boys Band Trio (“Curvatura Grande”, 2000), Profesjonalizm (“Chopin Chopin Chopin”, 2011), Details in the Air (“Open Containters”, 2018). Warto też zwrócić uwagę na zespół Laar Farobiansah Gamelan – współtworzona przez Górczyńskiego grupa prezentuje tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej, w 2018 roku ukazała się ich pierwsza płyta, “Bidadari”.

Ostatnie lata to dla Górczyńskiego okres nieustającej aktywności twórczej. Od 2012 roku współtworzy on wraz z Janem Emilem Młynarskim i Piotrem Zabrodzki trio Pole (obecnie – Polonka),  inspirujące się muzyką ludową i mające na koncie dwa albumy. W 2013 roku ukazała się “Josela Rakovera rozmowa z Bogiem”, płyta zawierająca pięć monologów na temat Holokaustu, muzykę do której opracował i wykonał Górczyński. Należy też wymienić takie projekty, jak album “Cut The Air” (2017), nagrany w duecie z pochodzącym z Gambii muzykiem Buba Badije Kuyatehem, czy oparty na poezji Williama Blake’a “William’s Things” (wspólnie z Seanem Palmerem i Tomaszem Wirackim) oraz “Solarium 2.0” Karoliny Czarneckiej, którego stronę muzyczną stworzył Górczyński wraz z Jackiem Kitą. Od 2017 Górczyński działa także w ramach interpretującego muzykę dawną projektu Bastarda (z Pawłem Szamburskim i Tomaszem Pokrzywińskim).

Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, czerwiec 2008; aktualizacja: marzec 2019, MG.

źródła: http://amuz.wroc.pl, https://culture.pl/pl/tworca/michal-gorczynski